Cztery łapy na kolejowym szlaku

Doskonały węch, słuch oraz zwinność i szybkość to tylko niektóre atuty czworonożnych funkcjonariuszy SOK. Psy służbowe przeznaczone są do zadań szczególnych, w których zmysły człowieka zawodzą. Straży Ochrony Kolei posiada na wyposażeniu ponad 80 owczarków, które pełnią funkcję psów patrolowo – obronnych.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
10 lutego 2025
Drukuj
Pobierz
Cztery łapy na kolejowym szlaku

Straż Ochrony Kolei od prawie 80 lat wykorzystuje psy w swojej służbie. Są szybkie, czujne, zdyscyplinowane i nie boją się trudnych warunków pracy. Ich wszechstronne zastosowanie i umiejętności wspomagają patrole w całej Polsce. W sumie SOK ma 83 czworonożnych funkcjonariuszy. Zabezpieczają przemieszczających się koleją uczestników imprez masowych, przeszukują teren, łapią złodziei. Doskonały węch, słuch oraz zwinność i szybkość psów służbowych wykorzystywane są najczęściej na szlakach wzdłuż linii kolejowych. Patrole wysyłane są w miejsca szczególnie zagrożone kradzieżami infrastruktury.

W Polsce jest wiele miejsc na kolei, gdzie pomoc czworonoga jest niezbędna, kiedy przemierzamy szlaki narażone na działanie złodziei, przemytników czy wandali. Pies funkcjonariusz natychmiast wyczuwa intruzów i potrafi ich szybko zatrzymać. Poza tym, jest wiele takich sytuacji, w których pies pełni również funkcje obronne.  W czasie codziennej służby pokonują dystans kilkudziesięciu kilometrów wzdłuż linii. Niedawno Champion – pies służbowy toruńskiej jednostki Straży Ochrony Kolei w bezpośrednim pościgu ujął sprawcę kradzieży kabla telekomunikacyjnego. Złodziej nie miał szans z Championem.

Psy do służby są starannie selekcjonowane. Największe szanse mają te, które nie boją się hałasu i szybko przyswajają polecenia przewodnika. Do służby najczęściej trafiają owczarki niemieckie, belgijskie i holenderskie. Szkolenie odbywa się w Ośrodku Szkolenia Zawodowego oraz Hodowli i Tresury Psów Służbowych w Zbąszyniu i od razu zaczyna się od krótkich spacerów i poznawania warunków kolejowych. Psy uczą się między innymi aportowania, posłuszeństwa i pokonywania toru przeszkód. Cały proces szkolenia trwa 60 dni. Potem zdolność psa do służby sprawdza się podczas specjalnych testów co dwa miesiące. Po latach ciężkiej służby psy trafiają pod opiekę swoich przewodników.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X