Ćwiczenia służb przy granicy z Białorusią – „SIEMIANÓWKA 2025”

Na Podlasiu zakończyły się jedne z największych ćwiczeń służb mundurowych w ostatnich latach w regionie. Blisko 200 strażaków z czterech województw, ale też funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, Policji, Straży Granicznej i żołnierze Wojska Polskiego wzięli udział w krajowych ćwiczeniach ratowniczych pod kryptonimem "SIEMIANÓWKA 2025". Ćwiczenia odbywały się w różnych lokalizacjach, w tym na terenach kolejowych. Organizatorem ćwiczeń była Komenda Wojewódzka PSP w Białymstoku.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
3 kwietnia 2025
Drukuj
Pobierz
Ćwiczenia służb przy granicy z Białorusią – „SIEMIANÓWKA 2025”

Krajowe ćwiczenia ratownicze centralnego odwodu operacyjnego Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, pod kryptonimem ,,SIEMIANOWKA 2025″, przeprowadzone zostały w dniach 31 marca – 2 kwietnia 2025 roku na styku powiatów białostockiego i hajnowskiego, na terenie gmin Narewka i Michałowo. 

W działaniach brały udział wydzielone siły i środki Państwowej Straży Pożarnej z województw: podlaskiego, mazowieckiego, łódzkiego i lubelskiego, a także z Akademii Pożarniczej. W ćwiczeniach wzięło udział około 200 strażaków oraz około 70 pojazdów ratowniczych, a także sokiści, policjanci, strażnicy graniczni i żołnierze. Ważnym elementem ćwiczeń była koordynacja i współdziałanie z innymi służbami i instytucjami, w tym: Komendą Regionalną Straży Ochrony Kolei w Białymstoku, Policją, Strażą Graniczną, Wojskiem Polskim, Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz przedstawicielami administracji rządowej i samorządowej.

Scenariusz ćwiczeń zakładał realizację działań specjalistycznych grup ratownictwa: wodno-nurkowego, chemiczno-ekologicznego, technicznego, wysokościowego i sonarowego. Celami głównymi przedsięwzięcia było ustalenie stopnia przygotowania sił i środków centralnego odwodu operacyjnego krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego do zwalczania skutków powstałych w wyniku zagrożenia związanego z ewakuacją osób poszkodowanych z terenów trudnodostępnych, a także sprawdzenia przygotowania kadry dowódczej do prawidłowego kierowania działaniami ratowniczymi na wszystkich poziomach.

Celami pośrednimi ćwiczeń były:
– doskonalenie organizacji działań w ramach centralnego odwodu operacyjnego KSRG.
– sprawdzenie współdziałania między pododdziałami z różnych województw i Akademii Pożarniczej.
– doskonalenie bezpiecznego poruszania się kolumn pojazdów uprzywilejowanych.
– podnoszenie umiejętności dowodzenia pododdziałami.
– reagowanie na zmienne i trudne warunki operacyjne.
– sprawdzenie procedur rozwinięcia sztabu oraz punktów przyjęcia sił i środków.
– organizacja sprawnej łączności i dowodzenia.
– weryfikacja logistyki podczas długotrwałych działań.
– doskonalenie kooperacji z podmiotami współdziałającymi.
– sprawdzenie zapisów Wojewódzkiego Planu Ratowniczego województwa podlaskiego.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X