Ćwiczenia Nocne GARE DU NORD PARIS 2023
Nie bez powodu tegoroczne ćwiczenia odbyły się we Francji, gdyż dworzec Gare du Nord jest jednym z największych oraz najbardziej ruchliwych w Europie, stanowiący główny węzeł kolejowy między Paryżem, Londynem i północną częścią Europy, a także ze względu na dużą częstotliwość zamachów terrorystycznych oraz styczniowy atak nożownika na paryskim dworcu kolejowym. Ćwiczenia nocne to również element przygotowań do Olimpiady 2024, której gospodarzem będzie Paryż.
W przedsięwzięciu udział wzięli francuscy policjanci, funkcjonariusze i żandarmi oraz przedstawiciele służb zaproszonych z krajów Unii Europejskiej, w tym z Polski, a także Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Naszą formację reprezentował Pan Kamil Koźmiński – Naczelnik Wydziału ds. szkolenia i doskonalenia zawodowego KG SOK. Ćwiczenia prowadzone były na terenie francuskiego dworca kolejowego. Duża baza szkoleniowa, dostęp do infrastruktury kolejowej i instalacji symulacyjnych pozwoliły na stworzenie wiarygodnych scenariuszy, umożliwiających szkolenie do kilkudziesięciu osób podczas jednego ćwiczenia. Warsztaty osadzone były w fikcyjnych scenariuszach w zależności od wyobraźni organizatorów i potrzeb szkoleniowych – sytuacje kryzysowe i zagrożenia terrorystyczne na obszarach kolejowych.
W czasie ćwiczeń współpracowały ze sobą zespoły francuskich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne na obszarach kolejowych, w tym zespoły szturmowe z grup antyterrorystycznych takie jak: SUGE – Railway safety and general security – jednostka odpowiedzialna za bezpieczeństwo na kolei, należąca do Francuskich kolei SNCF, SNPF (Service National de la Police Ferroviaire) – Departament francuskiej Policji kolejowej, BAC (Brigade Anti-Criminalite) – oddział antyterrorystyczny oraz BRF – oddział Paryskiej Policji transportowej.
Ćwiczenia składały się tylko z części praktycznej i przewidywały trzy scenariusze między innymi poprzez symulację następujących zdarzeń: kibice ,,robiący zadymę’’ w czasie podróży koleją oraz napaść seksualna ze strony kilku sprawców, napaść dokonana przez dwie osoby z zaburzeniami psychicznymi/umysłowymi oraz panika wśród podróżnych i postępowanie z rannymi, zarządzanie wydarzeniami w hubie Eurostar (stacji węzłowej Eurostar – przewoźnika kolejowego, obsługującego połączenia dużych prędkości pomiędzy Wielką Brytanią, Francją, Belgią i Holandią) oraz panika podróżnych. Wszystkie przedstawione scenariusze przeprowadzone były w ramach przygotowań do Olimpiady 2024, podczas której przewiduje się interwencję policji kolejowej w przypadkach wykrycia podejrzanego bagażu pozostawionego bez opieki, osoby wymachującej bronią palną, uzbrojonej w nóż oraz atak nożownika.
Podczas takich spotkań służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na kolei doskonalą swoje umiejętności między innymi w zapobieganiu i zwalczaniu aktów terroru.