Ćwiczenia lubelskich specjalistów

Funkcjonariusze GOI SOK ćwiczyli, razem z policyjnymi kontrterrorystami i żołnierzami WOT na kolejowym wagonie PKP Intercity. Wypracowywali procedury działania w sytuacjach kryzysowych. Organizatorem szkoleniowego przedsięwzięcia była lubelska Straż Ochrony Kolei.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
2 grudnia 2024
Drukuj
Pobierz
Ćwiczenia lubelskich specjalistów

Komenda Regionalna Straży Ochrony Kolei w Lublinie, 14 listopada na terenie kolejowym zorganizowała szkolenie, którego tematem było wypracowanie procedur dotyczących współdziałania służb w sytuacjach kryzysowych w tym działań bojowych i ratunkowych.

Ćwiczenia “Tango 1” odbyły się na wagonie kolejowego przewoźnika PKP Intercity ustawionego na torach w stacji Lublin Tatary. Scenariusz szkolenia przewidywał m. in. doskonalenie umiejętności w formowaniu szyku przy podejściu do wagonu, przemieszczanie się przy wagonie, wejście do wagonu, zabezpieczenie okien, sprawdzanie pomieszczeń znajdujących się w wagonach, ewakuacja z pociągu osób postronnych i VIP oraz szturm na wyznaczony wagon pasażerski z obezwładnianiem osób niebezpiecznych.

Szkolenie zostało zrealizowane przez lubelską Grupę Operacyjno-Interwencyjną Straży Ochrony Kolei we współpracy z Samodzielnym Pododdziałem Kontrterrorystycznym Policji w Lublinie oraz 19 Nadbużańską Brygadą Obrony Terytorialnej w Chełmie. W przedsięwzięciu wzięło udział 30 funkcjonariuszy i żołnierzy.

Takie szkolenia pomagają sokistom, policjantom i żołnierzom doskonalić swoje umiejętności potrzebne do działania w realnych warunkach, szczególnie gdy jest konieczność szybkiego i dynamicznego działania. Specyfika działań, którymi się zajmują wymaga od funkcjonariuszy GOI SOK i SPKP doskonałej sprawności fizycznej, panowania nad stresem, umiejętności współpracy i współdziałania.

Użyczony dzięki uprzejmości PKP Intercity wagon dał możliwość wykorzystania pełnego spektrum działań na obszarze kolejowym co w wymierny sposób pozwoliło na utrzymanie wysokiego poziomu wyszkolenia lubelskich funkcjonariuszy. Do głównych zadań funkcjonariuszy z Grup Operacyjno-Interwencyjnych Straży Ochrony Kolei, należy prowadzenie działań specjalnych zapobiegających przestępstwom na obszarach kolejowych, w pociągach i na dworcach.

Wykonywanym zadaniom przyglądał się m.in. Zastępca Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei ds. ochrony.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X