Ćwiczenia kontrterroryczne GOI SOK z SPKP, JW AGAT i 1. Batalionem Strzelców Podhalańskich

W ramach wspólnej wymiany doświadczeń Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie zorganizował ćwiczenia kontrterrorystyczne „Active Shooter”. W szkoleniu udział wzięli funkcjonariusze Grup Operacyjno-Interwencyjnych Straży Ochrony Kolei, operatorzy Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji, żołnierze jednostki wojskowej AGAT i 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich, oraz Ratownicy Medyczni. Taka współpraca zwiększa możliwości kooperacyjne pomiędzy służbami, umożliwia lepsze działanie w różnych środowiskach walki, a także daje możliwość nabycia specjalistycznych umiejętności.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
20 lutego 2024
Drukuj
Pobierz
Ćwiczenia kontrterroryczne GOI SOK z SPKP, JW AGAT i 1. Batalionem Strzelców Podhalańskich

W dniach 12-16 lutego 2024 roku w terenie zurbanizowanym Podkarpacia oraz na obszarze kolejowym w Małopolsce odbyły się ćwiczenia kontrterrorystyczne zorganizowane przez Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. W szkoleniu udział wzięli funkcjonariusze Grup Operacyjno-Interwencyjnych Straży Ochrony Kolei z Gdańska, Lublina i Bytomia, operatorzy Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji z Rzeszowa, Krakowa, Kielc i Olsztyna, żołnierze Grupy Szturmowej Bravo JW AGAT i 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich, oraz Ratownicy Medyczni wojewódzkiej stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie.

Scenariusz przeprowadzonego przez instruktorów Policji szkolenia przygotowany był w oparciu o realne sytuacje z udziałem tzw. „active shooter” (aktywnego strzelca). Ważnym elementem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności z zakresu taktyki czarnej, czerwonej i zielonej. Zakres ćwiczeń obejmował również rozwiązywanie sytuacji zakładniczych w pociągu oraz ewakuację osób w wyniku zagrożenia atakiem terrorystycznym. Podczas ćwiczeń przeprowadzony został też szturm na budynek i ewakuacja rannych.

Udział we wspólnych ćwiczeniach kontrterrorystycznych podniósł poziom sprawności i skuteczności działania operatorów i funkcjonariuszy poszczególnych służb mundurowych uczestniczących w eliminacji sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu ludzi, a także pokazał jak skutecznie reagować na wszelkie zagrożenia terrorystyczne. Trening stał się dla mundurowych także doskonałą okazją na sprawdzenie technik bezpiecznego przemieszczania się w wagonach i ubezpieczenia szturmu.

Foto.: kpr. Sławomir Kozioł – 18 Dywizja Zmechanizowana

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X