Ćwiczenia dowódczo-sztabowe „Ostrołęka 2025” – wspólne działania służb na szlaku kolejowym

10 czerwca 2025 r. na jednotorowym odcinku kolejowym Ostrołęka – Ostrów Mazowiecka odbyły się kompleksowe ćwiczenia służb ratowniczych i mundurowych pod kryptonimem „Ostrołęka 2025”. Celem wydarzenia było doskonalenie procedur współpracy oraz podnoszenie kwalifikacji w zakresie prowadzenia działań ratunkowych i bojowych na obiektach infrastruktury kolejowej.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
18 czerwca 2025
Drukuj
Pobierz
Ćwiczenia „Ostrołęka 2025” – wspólne działania służb na szlaku kolejowym

W ćwiczeniach wzięło udział ponad 250 osób reprezentujących różne służby i instytucje. Uczestnicy realizowali scenariusze zakładające m.in. ewakuację poszkodowanych, neutralizację zagrożeń oraz koordynację działań między służbami w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.

W wydarzeniu uczestniczyli: funkcjonariusze Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Warszawie, funkcjonariusze Policji z Komendy Wojewódzkiej w Radomiu oraz z jednostek spoza garnizonu mazowieckiego,  żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Ostrołęce, a także pracownicy  Kolei Mazowieckich, firmy Jaxan Sp. z o.o., samorządu terytorialnego z powiatu ostrołęckiego oraz zespół ratownictwa medycznego.

Zabezpieczeniem terenu ćwiczeń przed dostępem osób postronnych zajmowali się funkcjonariusze SOK. Ćwiczenia „Ostrołęka 2025” potwierdziły skuteczność współdziałania służb w sytuacjach kryzysowych oraz umożliwiły doskonalenie procedur reagowania w przypadku zagrożeń na kolei.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X