Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego

Święto Wojska Polskiego przypada w rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, która rozstrzygnęła losy wojny polsko-bolszewickiej. W tym roku centralne obchody z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbyły się 15 sierpnia w Warszawie. Kulminacyjnym punktem uroczystości była defilada wojskowa na warszawskiej Wisłostradzie pod hasłem ,,Silna Biało-Czerwona’’. Funkcjonariuszy i pracowników Straży Ochrony Kolei reprezentował Komendant Główny SOK dr inż. Józef Hałyk.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
16 sierpnia 2023
Drukuj
Pobierz
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego

We wtorek, 15 sierpnia 2023 roku w 103. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej znanej również jako ,,Cud nad Wisłą’’ odbyły się Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego. W uroczystościach udział wzięli Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, Premier RP Mateusz Morawiecki, Marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Obecni byli także przedstawiciele władz państwowych, generałowie WP, oficerowie, żołnierze Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych, Wojsk Obrony Terytorialnej, Żandarmerii Wojskowej, Dowództwa Garnizonu Warszawa, pracownicy Ministerstwa Obrony Narodowej, weterani misji pokojowych, kombatanci oraz szefowie służb mundurowych. Naszą formację reprezentował Komendant Główny Straży Ochrony Kolei dr inż. Józef Hałyk. 

Uroczystości zainaugurowała Msza św. w intencji Ojczyzny i polskich żołnierzy, odprawiona w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, której przewodniczył Biskup Polowy Wiesław Lechowicz. Ordynariusz Wojska Polskiego podczas homilii odniósł się do hasła tegorocznego Święta Wojska Polskiego ,,Silna Biało – Czerwona’’. ,,Kolory polskiej flagi wskazują na czym ta siła ma w pierwszym rzędzie polegać. Biel symbolizuje czystość, porządek, szlachetność, co wiąże się z wysokimi walorami etycznymi. Kolor czerwony natomiast jest symbolem ognia i krwi, odnosi się do odwagi i waleczności, ale także do gotowości do poświęcenia, nie wyłączając przelania krwi dla dobra wspólnego’’.

Kulminacyjnym punktem obchodów Święta Wojska Polskiego była defilada wojskowa pod hasłem ,,Silna Biało – Czerwona’’, która przeszła warszawską Wisłostradą. Wzięło w niej udział ponad 2 tysiące żołnierzy, 200 najnowocześniejszych pojazdów oraz 100 samolotów bojowych i śmigłowców szturmowych. Na trasie przemarszu defilady wzdłuż Wisłostrady i na skwerze 1 Dywizji Pancernej WP u podnóża Nowego Miasta zgromadziły się tysiące widzów. Zasadniczą część  defilady rozpoczął przemarsz żołnierzy, którzy reprezentowali wszystkie rodzaje wojsk i wszystkie brygady Wojska Polskiego. Poza żołnierzami reprezentującymi Wojska Lądowe, Siły Powietrzne i Marynarkę Wojenną  zobaczyć można było służących w Wojskach Specjalnych, Żandarmerii Wojskowej, Wojskach Obrony Terytorialnej i Obrony Cyberprzestrzeni. Obecni byli także żołnierze prowadzący wojskowe psy i oddział kawaleryjski, a także żołnierze wojsk sojuszniczych NATO. 

Wszyscy zgromadzeni na specjalnej trybunie wysłuchali wystąpień Szefa MON Mariusza Błaszczaka i Prezydenta RP dr Andrzeja Dudy. ,,15 sierpnia jest nie tylko okazją do złożenia hołdu bohaterom zwycięskiej Bitwy Warszawskiej i podziękowania współczesnym żołnierzom za to, że bronią naszej Ojczyzny. To także idealny dzień do tego, by pokazać nasza siłę, pokazać, że zbudowaliśmy potężne siły zbrojne, które bez wahania będą skutecznie bronić naszych granic, pokazać, że Polska stała się liczącym graczem na międzynarodowej scenie – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

Natomiast Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej dr Andrzej Duda w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na kwestię modernizacji  w kontekście bezpieczeństwa Polaków. ,,Celem wielkiej modernizacji Wojska Polskiego jest uzbrojenie polskiej armii i stworzenie takiego systemu obrony, by nikt nigdy nie odważył się nas zaatakować, by polski żołnierz nie musiał walczyć. Zależy mi na tym, by żołnierze mogli pełnić swoją służbę w jak najlepszych warunkach. Nie stać nas dziś na bezczynność, dlatego wzmacniamy
i będziemy wzmacniali naszą armię tu i teraz. Bezpieczeństwo Polaków jest bezcenne’’
– mówił podczas uroczystości prezydent dr Andrzej Duda. Tegoroczne uroczystości zakończyły się wojskowym piknikiem, który żołnierze przygotowali na błoniach stadionu Narodowego.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X