Bezpieczny Przejazd na Warmii i Mazurach

Zignorowanie przepisów prawa, lekkomyślność czy pośpiech uczestników dróg na przejazdach kolejowo-drogowych – to czynniki, które mogą doprowadzić do tragedii. Odpowiedzią na minimalizację niebezpiecznych zdarzeń w tym miejscach są wojewódzkie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Bezpieczny Przejazd”. Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei i Policjanci sprawdzali jak uczestnicy ruchu drogowego wywiązywali się ze swoich obowiązków w rejonach wybranych przejazdów kolejowych.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
27 marca 2025
Drukuj
Pobierz
Bezpieczny Przejazd na Warmii i Mazurach

W trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego na Warmii i Mazurach przeprowadzono wojewódzkie działania kontrolno-prewencyjne pn. „Bezpieczny Przejazd”. W 2024 roku na terenie województwa odnotowano 4 wypadki oraz 40 kolizji drogowych, w których zginęło 5 osób i 5 osób zostało rannych.

Podczas wspólnych działań skupiono się na kontroli rejonów przejazdów kolejowych wszystkich kategorii. Ich celem było uzmysłowienie uczestnikom ruchu drogowego, jak ważne jest przestrzeganie przepisów dotyczących prawidłowego przejeżdżania czy przechodzenia w tych miejscach. Lekceważenie znaku „STOP”, próby przejechania pod zamykającymi się zaporami, wjeżdżanie na przejazd, kiedy sygnalizator wskazuje czerwone światło – to główne przyczyny wypadków na przejazdach kolejowych z udziałem kierujących, pieszych czy rowerzystów.

W trakcie prowadzonych działań funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Iławy, Olsztyna, Ełku, Braniewa i Działdowa, wspierali policjantów z komórek ruchu drogowego. Wykorzystywane były m.in. bezzałogowe statki powietrzne, czyli drony – dzięki czemu funkcjonariusze z ziemi i powietrza obserwowali zachowania uczestników ruchu drogowego oraz reagowali na wszelkie naruszenia przepisów prawa.

Tylko w ciągu jednego dnia skontrolowano 518 pojazdów. Stwierdzono łącznie 288 wykroczeń, z czego w 187 przypadkach interwencje zakończyły się postępowaniem mandatowym oraz w 6 przypadkach skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu. Funkcjonariusze SOK i Policjanci stwierdzili 75 wykroczeń dotyczących niestosowania się do znaku B-20 „Stop” oraz 19 naruszeń zakazu wjeżdżania czy wchodzenia na przejazd kolejowy za sygnalizator przy sygnale czerwonym. Do pozostałych ujawnionych wykroczeń należało, naruszenie zakazu objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżanie na przejazd czy naruszenie zakazu wjeżdżania na przejazd kolejowy, jeśli po jego drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.

Źródło. Policja

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X