Bezpiecznie ze Strażą Ochrony Kolei podczas finału Pucharu Polski

W miniony czwartek na stadionie PGE Narodowy w Warszawie odbył się finałowy mecz Fortuna Puchar Polski w piłce nożnej. Spotkanie rozegrane zostało pomiędzy Pogonią Szczecin i Wisłą Kraków. Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei dbali o bezpieczeństwo kibiców oraz podróżnych na obszarze kolejowym.
Text author
insp. Piotr Żłobicki
Date added
10 maja 2024
Print
Download
Bezpiecznie ze Strażą Ochrony Kolei podczas finału Pucharu Polski

Dnia 2 maja 2024 roku w Warszawie rozegrany został mecz finałowy w ramach finał Pucharu Polski w piłce nożnej. O najwyższe trofeum walczyły drużyny Pogoni Szczecin i Wisły Kraków. Komenda Regionalna Straży Ochrony Kolei w Warszawie prowadziła działania prewencyjno-porządkowe pod kryptonimem „Puchar” na terenie warszawskiego węzła kolejowego. Działania SOK miały na celu zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa i porządku publicznego na obszarze kolejowym w trakcie przemieszczania się uczestników imprezy.

Ze względu na lokalizacje Stadionu Narodowego, w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru kolejowego tzw. linii średnicowej, było więcej patroli SOK na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Centralna. Dodatkowym nadzorem zostały objęte pociągi okazjonalne i rejsowe z kibicami.

W zabezpieczeniu obszaru kolejowego udział wzięło ponad 100 funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei z warszawskiej komendy, których wspierali także funkcjonariusze innych jednostek SOK, w tym z Łodzi, Lublina, Białegostoku, Kielc i Iławy. Zabezpieczono 12 pociągów pasażerskich, którymi podróżowało 7250 kibiców z Krakowa i Szczecina. W służbie zostały wykorzystane 2 psy patrolowo-obronne oraz 14 samochodów służbowych, które wspomagały mundurowych w skutecznej realizacji zadań. W trakcie zabezpieczania przejazdu kibiców na dworzec w Warszawie funkcjonariuszy wspierał dodatkowo pojazd specjalny MCM – Mobilne Centrum Monitoringu.

Dodatkowo przy wykorzystaniu Systemu Ewidencji Pracy Eksploatacyjnej (SEPE), Centrum Zarządzania Kryzysowego (CZK) oraz monitoringu CCTV studio Warszawa Wschodnia, monitorowane były wszystkie pociągi pasażerskie z kibicami. Służba dyżurna SOK na bieżąco współpracowała z dyżurnym stołecznej Policji. Kierujący działaniami odpowiedzialny był za realizacje na poszczególnych odcinkach pozostając w stałym kontakcie z dowódcą zabezpieczenia z ramienia Komendy Stołecznej Policji.

Funkcjonariusze SOK dbali o bezpieczeństwo kibiców zarówno podczas przemieszczania się z dworców na stadion, jak i powrotu z imprezy sportowej do pociągów. Funkcjonariusze zabezpieczali cały warszawski węzeł kolejowy w szczególności przystanek osobowy Warszawa Stadion, aby osoby które przybyły na mecz mogły bez żadnych przeszkód wrócić do domów.

Odnotowano kilka incydentów z udziałem kibiców, a mianowicie odpalenia w pociągach kilkunastu rac świetlnych oraz petard hukowych rzucanych na tory. W wyniku czego na szlaku Warszawa Wawer – Warszawa Falenica doszło do zapalenia się suchej trawy. Interweniować musiała Straż Pożarna.

Share on Facebook
Share on X