Safe May Holiday - intensified activities of the Railway Security Guard

Wzmożone działania prewencyjne ,,Majówka 2024’’ wiążą się z większą ilością patroli SOK, które będzie można spotkać głównie na dworcach kolejowych i w pociągach pasażerskich. Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei będą zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo osób podróżujących koleją. Będą także stanowczo reagować na wszystkie przestępstwa i wykroczenia popełniane na obszarze kolejowym, także te popełniane przez kierowców oraz pieszych na przejazdach i przejściach kolejowych. Wszystko po to, aby zadbać o bezpieczeństwo publiczne w transporcie kolejowym.
Text author
insp. Piotr Żłobicki
Date added
30 kwietnia 2024
Print
Download
Bezpieczna „majówka” na kolei – wzmożone działania Straży Ochrony Kolei

W tym roku wzmożone działania funkcjonariuszy SOK będą łącznie liczyły sześć  dni. Podczas beztroski związanej z korzystaniem z wolnych wiosennych dni, nie należy zapominać o zdrowym rozsądku i podstawowych zasadach bezpieczeństwa, szczególnie na dworcach kolejowych, w pociągach czy na przejazdach kolejowo-drogowych. Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei jak co roku przygotowują się do wzmożonej pracy w tym okresie i apelują do wszystkich osób przebywających na terenie kolejowym o rozwagę, koncentrację oraz odpowiedzialne korzystanie z usług przewoźników kolejowych i zarządców dworców PKP.

Blisko 3000 funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei w okresie od 30 kwietnia do 5 maja będzie strzec bezpieczeństwa publicznego na obszarze kolejowym. W dobie obszar kolejowy zabezpieczać będzie średnio ok. 500 patroli SOK (niemal 800 funkcjonariuszy). Dodatkowe patrole pojawią się w ponad  700 pociągach pasażerskich.

Podczas weekendu majowego patrole SOK spotkamy zarówno w pełnym umundurowaniu, jak i w ubraniach cywilnych. Funkcjonariuszy bez mundurów spotkamy głównie w pociągach, gdzie ich celem staną się działania przeciwkradzieżowe. Oczywiście, nie zabraknie ich również na stacjach i dworcach kolejowych. Mundurowi w trakcie prowadzonych działań, będą także zwracać szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów porządkowych obowiązujących na kolei.

Dla zapewnienia maksimum bezpieczeństwa funkcjonariusze wykorzystywać będą nowoczesne wyposażenie techniczne, takie jak fotopułapki, noktowizory, termowizory oraz Mobilne Centra Monitoringu, które prowadzić będą obserwację linii kolejowych. W służbie mundurowych wspierać będzie około 70 psów patrolowo-obronnych. Wsparcia udzielą nam również przedstawiciele innych formacji – Policja, Straż Graniczna, Żandarmeria Wojskowa i Inspekcja Transportu Drogowego.

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei apelują o zachowanie bezpieczeństwa podczas przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych. Świećmy przykładem i zwolnijmy przed każdym przejazdem. Zatrzymujmy się przed znakiem STOP. Uważajmy na sygnalizatory i rogatki. Pamiętajmy również o bezwzględnym nakazie wjeżdżania na przejazd pojedynczo oraz upewnijmy się, że będziemy mogli z niego bezpiecznie zjechać.

Aby podróż na ,,majówkę’’ minęła spokojnie i bezpiecznie przypominamy: zawsze pilnuj swojego bagażu, jeśli zauważysz bagaż pozostawiony bez opieki natychmiast poinformuj o tym Straż Ochrony Kolei, podróżując z dzieckiem zwróć uwagę, żeby nie było pozostawione bez opieki i nie oddalało się od ciebie, nie przyjmuj poczęstunku od nieznajomych współpasażerów, zachowaj ostrożność wsiadając i wysiadając z pociągu, pamiętaj – portfel, telefon, torebkę i inne cenne rzeczy trzymaj blisko siebie!

Do dyspozycji całodobowo dostępny jest numer alarmowy SOK: 22 474 00 00

Share on Facebook
Share on X