Bezpieczeństwo przede wszystkim – Straż Ochrony Kolei czuwała nad kibicami podczas Pucharu Polski

2 maja 2025 roku na Stadionie PGE Narodowy, rozegrano finał Pucharu Polski w piłce nożnej. W decydującym starciu zmierzyły się drużyny Legii Warszawa i Pogoni Szczecin. Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei dbali o bezpieczeństwo kibiców oraz podróżnych na obszarze kolejowym.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
13 maja 2025
Drukuj
Pobierz
Bezpieczeństwo przede wszystkim – Straż Ochrony Kolei czuwała nad kibicami podczas Pucharu Polski

W piątek rozegrany został siedemdziesiąty dziewiąty finałowy mecz o Puchar Polski w piłce nożnej mężczyzn, organizowany co roku przez Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN) pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. O najwyższe trofeum walczyły drużyny Legii Warszawa i Pogoni Szczecin. Komenda Regionalna Straży Ochrony Kolei w Warszawie prowadziła działania prewencyjno-porządkowe pod kryptonimem „Puchar 2025” na terenie warszawskiego węzła kolejowego. Działania SOK miały na celu zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa i porządku publicznego na obszarze kolejowym w trakcie przemieszczania się uczestników sportowej imprezy.

Ze względu na lokalizacje Stadionu Narodowego, w bezpośrednim sąsiedztwie obszaru kolejowego tzw. linii średnicowej, było więcej patroli SOK na odcinku Warszawa Wschodnia – Warszawa Centralna. Dodatkowym szczególnym nadzorem zostały objęte pociągi okazjonalne i rejsowe z kibicami.

W zabezpieczeniu obszaru kolejowego udział wzięło 120 funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei z warszawskiej komendy, których wspierali także funkcjonariusze innych jednostek SOK, w tym z Łodzi, Lublina, Białegostoku, Kielc i Iławy. W służbie zostały wykorzystane psy patrolowo-obronne oraz pojazdy służbowe, które wspomagały mundurowych w skutecznej realizacji zadań.

Dodatkowo przy wykorzystaniu Systemu Ewidencji Pracy Eksploatacyjnej (SEPE), Centrum Zarządzania Kryzysowego (CZK) oraz monitoringu CCTV studio Warszawa Wschodnia, monitorowane były wszystkie pociągi pasażerskie z kibicami. Służba dyżurna SOK na bieżąco współpracowała z dyżurnym stołecznej Policji. Kierujący działaniami odpowiedzialny był za realizacje zadań na poszczególnych odcinkach, pozostając w stałym kontakcie z dowódcą zabezpieczenia z ramienia Komendy Stołecznej Policji.

Funkcjonariusze SOK dbali o bezpieczeństwo kibiców zarówno podczas przemieszczania się z dworców na stadion, jak i powrotu z imprezy sportowej do pociągów. Funkcjonariusze zabezpieczali cały warszawski węzeł kolejowy w szczególności przystanek osobowy Warszawa Stadion, aby osoby, które przybyły na mecz mogły bez żadnych przeszkód wrócić do domów.

Dzięki profesjonalizmowi i zdecydowanym działaniom Straży Ochrony Kolei nie odnotowano poważniejszych incydentów na obszarze kolejowym z udziałem kibiców.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X