Atestacja psów służbowych Straży Ochrony Kolei

Jak co roku Komenda Główna Straży Ochrony Kolei organizuje w Zbąszyniu zajęcia kontrolne sprawności psów przeznaczonych głównie do zadań prewencyjnych. Testom poddawane są psy patrolowo-obronne. Zwierzęta sprawdzane są m. in. pod kątem posłuszeństwa, pokonywania toru przeszkód, obrony swojego przewodnika oraz umiejętnego ataku na pozoranta.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
20 grudnia 2023
Drukuj
Pobierz
Atestacja psów służbowych Straży Ochrony Kolei

W tym roku testy odbyły się w pomiędzy 11, a 19 grudnia 2023 roku na terenie Ośrodka Szkolenia Zawodowego Straży Ochrony Kolei oraz Hodowli i Tresury Psów Służbowych w Zbąszyniu. Kontroli poddano 37 psów służbowych z całej Polski. Sprawdzian jaki przechodzą raz w roku kolejowe psy patrolowo-obronne nazywany jest atestacją.

Ocenie podlegają umiejętności zdobyte przez służbowe czworonogi podczas wcześniejszych szkoleń. Komisja egzaminacyjna sprawdza m. in. czy zwierzęta zachowują dyscyplinę, czy są posłuszne przewodnikowi, reakcję psa na komendy wydawane w marszu i w biegu oraz z odległości, a także czy w razie potrzeby potrafią zachować się agresywnie wobec niebezpiecznego przestępcy. Pies służbowy musi umieć pokonywać przeszkody oraz kontynłować pościg pomimo niesprzyjających warunków.

Każdy z czworonogów zanim rozpoczął służbę w Straży Ochrony Kolei, przeszedł trzymiesięczne szkolenie w Ośrodku Szkolenia Zawodowego SOK oraz Hodowli i Tresury Psów Służbowych w Zbąszyniu. Służbowe psy patrolowo-obronne są szkolone przez cały okres swojej służby przez swoich przewodników, a umiejętności weryfikowane są nie tylko podczas atestacji ale również w codziennej służbie. Przez lata wspólnej służby miedzy psem a przewodnikiem rodzi się bardzo silna więź.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X