Akt oskarżenia w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej napadającej na podróżnych w pociągach dalekobieżnych

Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie skierował do Sądu Okręgowego w Rzeszowie akt oskarżenia przeciwko 24 osobom w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej dokonującej rozbojów na pasażerach pociągów dalekobieżnych. Śledztwo było prowadzone wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji. Rozbicie gangu było efektem ścisłej współpracy z Wydziałem ds. bezpieczeństwa i obronności Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
19 kwietnia 2023
Drukuj
Pobierz
Akt oskarżenia w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej napadającej na podróżnych w pociągach dalekobieżnych

Przy współpracy z Wydziałem ds. bezpieczeństwa i obronności Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą od lat okradającą podróżnych w nocnych pociągach dalekobieżnych. Łącznie zarzuty w tej sprawie usłyszało 24 osoby. Śledztwo nadzorowane było przez Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie.

Z uwagi na fakt, że sprawa była rozwojowa zatrzymania odbyły się w trzech odsłonach, już w październiku 2021 roku zatrzymano 7 złodziei w stosunku do których Sąd zastosował na wniosek prokuratury tymczasowe aresztowanie, następnie w marcu 2022 roku zatrzymano kolejne 14 osób wśród których było kolejnych 2 złodziei, 7 kierowników pociągów i 3 konduktorów oraz 2 pracowników firmy ochraniarskiej, a w lutym 2023 roku zatrzymano współpracujących z grupą przestępczą kolejnych dwóch złodziei i żonę jednego z nich, która utrudniała śledztwo.

Konduktorzy, kierownicy pociągów oraz pracownicy ochrony zostali oskarżeni o współpracę z zorganizowaną grupą przestępczą, która polegała przede wszystkim na umożliwieniu przestępcom dokonywanie kradzieży, kradzieży zuchwałej, rozbojów  poprzez nie zgłaszanie zdarzeń, bądź przekazywanie informacji w takiej formie, by nie wykryto sprawców przestępstwa. Ponadto oskarżeni wskazywali podróżnych posiadających przy sobie znaczną ilość pieniędzy w różnych walutach, uprzedzali o planowanej interwencji czy obecności funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei.

Zorganizowana grupa przestępcza działała w pociągach dalekobieżnych relacji Świnoujście – Przemyśl Główny ,,Przemyślanin’’, relacji Świnoujście – Warszawa Wschodnia ,,Uznam’’, relacji Zielona Góra – Warszawa Wschodnia ,,Zielonogórzanin’’, relacji Szczecin Główny – Przemyśl Główny ,,Osterwa’’, Berlin – Przemyśl Główny ,,Podgórze’’, Świnoujście – Warszawa Wschodnia ,,Podlasiak’’ i Wrocław Główny – Słupsk ,,Szkuner’’. Potencjalni pokrzywdzeni typowani byli przez członków grupy przestępczej, głównie wśród podróżujących cudzoziemców m. in. na obywateli Ukrainy, Białorusi i Gruzji. Łupem sprawców padały głównie pieniądze.

Prokuratura Krajowa ustaliła iż byli oni sprawcami 53 zdarzeń. Nie wszystkie pokrzywdzone osoby udało się ustalić. W sprawie występuje 27 pokrzywdzonych, którzy utracili kwoty od kilkuset złotych do 12 tysięcy dolarów. Do tej pory przebywa w areszcie od października 2021 roku 6 osób. Pozostali są na wolności po wpłaceniu poręczeń majątkowych, mają dozory policyjne i zakazy opuszczania kraju. Robertowi B. (32 letniemu mieszkańcowi Warszawy) za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowane z art. 258 § 3 kk. grozi do 10 lat więzienia. Kolejnych sześć osób zostało oskarżonych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowany z art. 258 § 1 kk. Wszyscy są oskarżeni o dokonanie rozbojów, kradzieży szczególnie zuchwałych oraz kradzieży na szkodę podróżujących PKP, które to czyny są zagrożone karą do 5, 8 i 12 lat pozbawienia wolności. Funkcjonariuszom publicznym za branie łapówek grozi do 8 lat więzienia, a za pomoc w ukrywaniu majątku przestępców do 5 lat.

Podczas śledztwa zabezpieczono przede wszystkim telefony komórkowe, nożyczki chirurgiczne, środki farmaceutyczne, składany nóż, latarkę kieszonkową, klucze aluminiowe o przekroju kwadratowym, a także pieniądze polskie w łącznej kwocie ponad 21 tysięcy złotych, ponad 1000 euro, pieniądze w walucie ukraińskiej i białoruskiej oraz dwie kolekcjonerskie monety.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X