Agresywny pasażer naruszył nietykalność cielesną kierowniczki pociągu – interweniowali funkcjonariusze SOK

Wczoraj funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei krakowskiej komendy obezwładnili agresywnego pasażera, który naruszył nietykalność cielesną kierowniczki pociągu oraz konduktora. Do awantury doszło w pociągu międzynarodowym relacji Berlin – Kraków Główny. Pracownicy drużyny konduktorskiej poprosili mężczyznę o opuszczenie składu z powodu przybycia pociągu do stacji końcowej. Po krótkiej utarczce słownej 39-latek uderzył pięścią w twarz 41-letnią kobietę. Mieszkaniec Gdyni poniesie odpowiedzialność karną za swoje zachowanie.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
14 lutego 2025
Drukuj
Pobierz
Agresywny pasażer naruszył nietykalność cielesną kierowniczki pociągu – interweniowali funkcjonariusze SOK

12 lutego br. dyżurny ruchu KGB Kraków powiadomił telefonicznie Komendę Regionalną Straży Ochrony Kolei w Krakowie o potrzebie pilnej interwencji patrolu SOK wobec agresywnego podróżnego, który naruszył nietykalność cielesną kierowniczki międzynarodowego pociągu relacji Berlin – Kraków Główny.

Na miejscu natychmiast pojawili się funkcjonariusze SOK. Konduktor wskazał agresywnego pasażera, którego zamknął w przedziale. Mężczyzna próbował jeszcze uderzyć funkcjonariuszy, ale został szybko przez nich obezwładniony i skuty kajdankami. Z relacji kierowniczki pociągu wynikało, że została ona zaatakowana przez podróżnego w chwili, gdy został on poproszony o opuszczenie składu z powodu zakończenia biegu pociągu. Mężczyzna w odwecie uderzył pięścią w twarz kobietę, rozcinając skórę na kości policzkowej. W obronie kierowniczki pociągu stanął konduktor, który również w starciu z agresorem doznał urazu  ręki.

Mundurowi po zakończeniu czynności wobec 39-letniego mieszkańca Gdyni przekazali go patrolowi krakowskiej Policji.

Od 9 czerwca 2023 roku obowiązują nowe przepisy o transporcie kolejowym i ustawy o publicznym transporcie zbiorowym w zakresie kolejnictwa. Nadały one ochronę prawną przewidzianą dla funkcjonariusza publicznego na zasadach określonych w kodeksie karnym podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych. Ochrona obejmuje m.in. kierownika pociągu, konduktora, maszynistę czy pracowników wchodzących w skład obsady pociągu. Nowe przepisy oznaczają, że osoby pracujące w wymienionych zawodach są traktowani jak funkcjonariusze publiczni, w przypadku naruszenia ich nietykalności cielesnej, czynnej napaści lub znieważenia. W ten sposób zaostrzona została odpowiedzialność karna osób dopuszczających się takich czynów.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X