35. rocznica powołania Straży Granicznej

16 maja br., na Placu Zamkowym w Lublinie, odbyły się Centralne Obchody 35 lecia powołania Straży Granicznej z udziałem Prezydenta RP Karola Nawrockiego. Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei podczas uroczystości reprezentował Komendant Regionalny SOK w Lublinie Jerzy Brodowski, który uczestniczył w oficjalnych obchodach wspólnie z przedstawicielami innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa.
Autor tekstu
st. insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
18 maja 2026
Drukuj
Pobierz
35. rocznica powołania Straży Granicznej

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele najważniejszych instytucji państwowych, szefowie polskich służb mundurowych, reprezentanci Agencji Frontex, delegacje zagranicznych służb granicznych, kierownicy urzędów centralnych, przedstawiciele samorządów oraz duchowieństwa.

Uroczyste obchody rozpoczęła msza święta w intencji funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz ich rodzin, odprawiona w lubelskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Główna część uroczystości na Placu Zamkowym rozpoczęła się od złożenia meldunku Prezydentowi RP Karolowi Nawrockiemu przez Komendanta Głównego Straży Granicznej, gen. dyw. SG Roberta Bagana.

Obchody Święta Straży Granicznej były okazją do uhonorowania zasłużonych funkcjonariuszy i pracowników formacji odznaczeniami państwowymi i resortowymi. Podczas apelu odbyła się również promocja na pierwszy stopień oficerski – podporucznika SG.

Uroczyste obchody 35‑lecia formacji zwieńczył pokaz musztry paradnej w wykonaniu Kompanii Reprezentacyjnej Straży Granicznej, defilada pododdziałów nowo promowanych oficerów oraz krótki koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

Foto. Kancelaria Prezydenta RP, Straż Graniczna, insp. Agnieszka Majewska-Dzierba

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X