160. Rocznica Powstania Styczniowego

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei kultywując wartości patriotyczne i chrześcijańskie, a także szacunek dla barw i symboli narodowych oraz sztandaru i munduru utożsamiają się z Powstańcami Styczniowymi. W tym roku obchodzimy okrągłą 160 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, największego i najdłużej trwającego zrywu niepodległościowego w porozbiorowej historii Polski. Było to jednocześnie pierwsze powstanie narodowe, które poruszyło do walki całą polską społeczność. Walki zbrojne od samego początku były prowadzone wyłącznie przez niewielkie, oddziały powstańcze, które miały charakter typowo partyzancki.
Text author
mł. spec. Jakub Pełka
Date added
25 stycznia 2023
Print
Download
160. Rocznica Powstania Styczniowego

Jako funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei pochylamy głowy przed heroizmem powstańców styczniowych i darzymy wielkim szacunkiem wszystkich, którzy pielęgnują pamięć o bohaterach naszej historii z lat 1863 – 1864. Kultywując tradycje, pragniemy przede wszystkim spłacić dług wdzięczności naszym poprzednikom, którym zawdzięczamy niepodległość Rzeczypospolitej Polski. Pragniemy również powołać się na słowa Świętego Jana Pawła II ,,życiodajne soki, obficie płynące z tego korzenia, nie wyczerpały się z biegiem lat, ale wręcz przeciwnie, stały się jeszcze bardziej owocne’’ oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego ,,gdyby nie było Powstania Styczniowego to nie byłoby też Legionów i odzyskania niepodległości w 1918 roku’’, które nie pozwalają zapomnieć o bohaterach tego niepodległościowego zrywu, który na zawsze zapisał się w naszej historii.

Powstanie Styczniowe ukształtowało kolejne pokolenia gotowe do walki o wolną Polskę, w tym naszą formację, która odwołuje się do tradycji funkcjonariuszy Straży Kolejowej, którzy rozbrajali zaborców, przelewali krew w wojnie polsko-bolszewickiej, jak również zapisali piękną historię bohaterstwa i wierności patriotycznej Ojczyźnie, walcząc z hitlerowskimi Niemcami i sowiecką Rosją, biorąc udział m.in. w Kampanii Wrześniowej czy Powstaniu Warszawskim. Strażnicy ochrony kolei należeli do Polskiego Ruchu Oporu, działając w różnych organizacjach konspiracyjnych, przeprowadzających często akcje sabotażowe i dywersyjne. Wielu z nich stanęło do walki z najeźdźcą z Zachodu i Wschodu, przechodząc do armii Wojska Polskiego lub Armii Krajowej. Funkcjonariusze organizowali także ochotnicze plutony samoobrony, ochraniając niejednokrotnie strategiczne obiekty.

Powstanie Styczniowe to wydarzenie z historii Rzeczypospolitej wielu narodów. Ważne zarówno dla Polski jak i dla Litwy. To ważne wydarzenie z historii Europy Środkowej, w związku z czym Prezydent Andrzej Duda zaprosił prezydenta Litwy, by wspólnie upamiętnić to wydarzenie w duchu historii Rzeczypospolitej.

O Bohaterach i polskich powstańcach, którzy walczyli o wolną Polskę – pamiętamy i oddajemy hołd!

Poniżej zapraszamy do obejrzenia filmu dotyczącego Powstania Styczniowego pt: ”Historia w sztandarze zapisana”, zrealizowanego dzięki współpracy Kancelarii Prezydenta RP z Muzeum Wojska Polskiego.

Share on Facebook
Share on X