15-latek chciał zaimponować koleżankom układając kamienie na torach

Patrol Straży Ochrony Kolei z Kutna ujął nieletniego sprawcę układania przeszkód na torach. O obecności osób nieuprawnionych na szlaku kolejowym Florek – Strzelce Kujawskie, zaalarmował maszynista Kolei Mazowieckich. Szybka wymiana informacji pomiędzy pracownikami PKP i służbą dyżurną SOK zakończyła niebezpieczną zabawę młodzieży. Wbrew pozorom zagrożenie było poważne. Nieodpowiedzialne zachowanie 15-latka mogło doprowadzić nawet do wykolejenia pociągu.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
21 lipca 2023
Drukuj
Pobierz
15-latek chciał zaimponować koleżankom układając kamienie na torach

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło wczoraj, 20 lipca br. na szlaku kolejowym Florek – Strzelce Kujawskie. Dyżurny zmiany z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Kutnie otrzymał informację od dyżurnego ruchu stacji PKP Florek, że maszynista pociągu osobowego relacji Sierpc – Kutno zaalarmował o osobach nieuprawnionych, które układają kamienie na torach.

We wskazane miejsce błyskawicznie skierowano funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, którzy ujęli nieletnią osobę w wieku 15 lat. Nastolatek przyznał się do układania kamieni przed nadjeżdżającymi pociągami. Młodzieniec chciał w ten sposób zaimponować obecnym na miejscu dziewczynom. W trakcie prowadzonych czynności funkcjonariusze SOK ujawnili na główkach szyn zmiażdżone kamienie tłucznia.

Nieletni sprawca niebezpiecznego wybryku chuligańskiego został przekazany funkcjonariuszom z Komendy Powiatowej Policji w Kutnie, celem dalszego postępowania. 15-latek odpowie teraz za swoje lekkomyślne zachowanie.

Poprzez układanie przeszkód na torach może dojść do wykolejenia pociągu, wstrzymania ruchu, a co za tym idzie dużych opóźnień i uszkodzenia taboru kolejowego. Ponadto przeszkody ułożone na torach mogą doprowadzić do nagłego hamowania pociągu wskutek czego obrażeń mogą doznać podróżni. Straż Ochrony Kolei przypomina, że wchodzenie na tory jest bardzo niebezpieczne i może doprowadzić do tragedii. Dzieci i młodzież przebywająca na obszarze kolejowym, w miejscach niedozwolonych, często nie zdaje sobie sprawy, że ich niebezpieczne zabawy zagrażają nie tylko bezpieczeństwu w ruchu pociągów i pasażerów, ale również im samym. 

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X