13. Rocznica Katastrofy Smoleńskiej

Trzynaście lat temu, 10 kwietnia 2010 roku samolot Tu-154M z najważniejszymi osobistościami Rzeczypospolitej na pokładzie rozbił się pod rosyjskim lotniskiem w Smoleńsku. Wszyscy stracili życie. W katastrofie lotniczej polskiego samolotu wojskowego zginęła elita polskiego narodu, 96 osób, w tym Prezydent RP prof. Lech Kaczyński wraz z Pierwszą Damą Marią Kaczyńską, wysocy rangą urzędnicy państwowi, generałowie Wojska Polskiego oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja była wówczas w drodze na uroczystości do Katynia, by oddać hołd pomordowanym bestialsko polskim Oficerom, w 70 rocznicę sowieckiej zbrodni.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
10 kwietnia 2023
Drukuj
Pobierz
13. Rocznica Katastrofy Smoleńskiej

Tragedia smoleńska była największą tragedią narodową w historii powojennej Polski. 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku rozbił się prezydencki samolot z 96 osobami na pokładzie. Wśród ofiar byli m.in. Prezydent RP prof. Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńska, były prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, 18 parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw oraz organizacji kombatanckich i członkowie rodzin ofiar katyńskich, a także załoga samolotu Tu-154M. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w historii polskiego lotnictwa i największa pod względem liczby ofiar w dziejach polskich Sił Powietrznych. Katastrofy nie przeżyła żadna z osób obecnych na pokładzie. Samolot, który uległ katastrofie należał do 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego i był w dyspozycji Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W tym samym dniu ogłoszona została żałoba narodowa, która trwała do 18 kwietnia 2010 roku, natomiast 17 kwietnia 2010 roku na Placu Marszałka Piłsudskiego w Warszawie odbyły się państwowe uroczystości żałobne ku czci ofiar katastrofy w których udział wziął m.in. Komendant Główny Straży Ochrony Kolei – Pan dr inż. Józef Hałyk.

Uroczystości pogrzebowe Pary Prezydenckiej odbyły się w Krakowie 18 kwietnia 2010 roku. Spoczęli oni w sarkofagu w krypcie Katedry pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu, gdzie również znajduje się tablica ku czci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Widnieje na niej łacińska sentencja ,,Corpora dormiunt, vigilant animae’’Ciała śpią, dusze czuwają.

Wspomnieć należy również, że kwiecień 2010 roku był dla Straży Ochrony Kolei miesiącem zwiększonej aktywności, ponieważ funkcjonariusze SOK starali się zapewnić bezpieczeństwo podróżnym w czasie wzmożonych przejazdów na uroczystości żałobne i pogrzebowe poświęcone ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Na terenie całego kraju wzmocnione siły funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei patrolowały stacje i dworce osobowe, z których odjeżdżały rejsowe i dodatkowo uruchomione  pociągi przewożące podróżnych na uroczystości do Warszawy i Krakowa. Zabezpieczane były również pociągi, które w ocenie funkcjonariuszy SOK wymagały wzmożonego nadzoru.

W tych smutnych dla nas dniach funkcjonariusze SOK zwracali szczególną uwagę na zachowanie zasad bezpiecznego przemieszczania się osób, w celu niedopuszczenia do powstania sytuacji, które stanowiłyby potencjalne zagrożenie dla ich zdrowia lub życia. Równie baczną uwagę zwracali na bezpieczeństwo mienia pasażerów.

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei zabezpieczali również dodatkowo uruchomione pociągi specjalne dla VIP-ów, dziennikarzy oraz pociąg rządowy przewożący najważniejsze osoby państwa polskiego na uroczystości pogrzebowe z Warszawy do Krakowa. Wyjątkową ochroną objęto warszawskie i krakowskie dworce kolejowe, w szczególności Warszawę Centralną i Kraków Główny, gdzie nad bezpieczeństwem przedstawicieli Rządu RP, parlamentu oraz wielu innych osobistości z życia publicznego czuwało ponad 1800 funkcjonariuszy SOK, którzy wspólnie z funkcjonariuszami Biura Ochrony Rządu i Policji zorganizowali ochronę wszystkim najważniejszym osobom Rzeczypospolitej Polskiej. Przy tak zorganizowanych zabezpieczeniach wszystkie osoby, przebywające na terenie dworców kolejowych i w pociągach mogły czuć się bezpiecznie.

Prezydent RP dr Andrzej Duda – Zginęli najlepsi z Nas

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X