11. Rocznica Katastrofy Kolejowej pod Szczekocinami
Mija 11 lat od jednego z najtragiczniejszych w skutkach wypadków kolejowych w Polsce, po zakończeniu II wojny światowej. Pod Szczekocinami w czołowym zderzeniu pociągów pasażerskich zginęło 16 osób, a blisko 150 odniosło obrażenia. Rocznica wydarzenia to chwila, w której należy wspomnieć o błyskawicznie podjętych działaniach Straży Ochrony Kolei, ściśle współpracujących ze służbami ratunkowymi. Na miejsce tragedii, jako jedni z pierwszych przybyli funkcjonariusze SOK z Sędziszowa, Włoszczowej, Kielc, Krakowa i Częstochowy, którzy od razu przystąpili do ratowania osób poszkodowanych. Funkcjonariusze wyprowadzali i wynosili rannych, którzy kierowani byli do przybyłych na miejsce karetek pogotowia. Działania funkcjonariuszy SOK polegały również na zabezpieczeniu miejsca wypadku mając na celu niedopuszczenie osób postronnych w rejon zdarzenia oraz zabezpieczeniu mienia podróżnych, które wynosili z ocalałych wagonów. Akcja była zorganizowanym działaniem wszystkich służb.
Straż Ochrony Kolei jako jedna z pierwszych formacji pojawiła się na miejscu zdarzenia, zaś jako ostatnia opuściła zabezpieczany teren, kiedy został uprzątnięty po wypadku. Cały czas teren katastrofy był wygrodzony i strzeżony przez funkcjonariuszy SOK. Przy tego typu zdarzeniach, kiedy dochodzi do tak dużej liczby ofiar oraz osób rannych, zawsze Straż Ochrony Kolei współpracuje ze służbami ratowniczymi tj. Państwową Strażą Pożarną, Zespołami Ratownictwa Medycznego i Policją.
W akcji ratowniczej pod Szczekocinami wzięło udział łącznie 220 funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, 14 psów służbowych oraz wykorzystano 36 pojazdów służbowych SOK.
Podziękowania za bohaterską postawę jaką wykazali się uczestnicy akcji ratunkowej należą się wszystkim funkcjonariuszom Straży Ochrony Kolei, Straży Pożarnej oraz Zespołom ratownictwa medycznego ale również wszystkim mieszkańcom Chałupek, którzy do czasu przybycia służb pomagali poszkodowanym, a później dostarczali wszystkim napoje i posiłki.
W Bazylice Katedralnej św. Floriana i św. Michała Archanioła w Warszawie odbyła się msza święta sprawowana w intencji ofiar katastrofy kolejowej pod Szczekocinami. W nabożeństwie koncelebrowanym przez duszpasterza kolejarzy ks. Ryszarda Marciniaka wzięli udział bliscy ofiar, członkowie zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A i innych spółek kolejowych, delegacje i poczty sztandarowe kilkunastu organizacji kolejarskich oraz przedstawiciele kolejowych związków zawodowych. Straż Ochrony Kolei reprezentował Pan Zbigniew Siemko – Komendant Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Warszawie. Odczytany został również list od Pana Andrzeja Bittela – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.