10 Marca – Międzynarodowy Dzień Mężczyzny

W Polsce Dzień Mężczyzn przypada 10 marca, a to nieprzypadkowa data. Tego dnia obchodzone jest wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty, rzymskich legionistów skazanych na śmierć za wiarę. Jest to zatem świetna okazja na podziękowanie wszystkim mężczyznom pełniącym służbę w mundurze, jak i w cywilu, zwłaszcza naszym funkcjonariuszom i pracownikom SOK. W polskiej Straży Ochrony Kolei, bezpieczeństwa na obszarze kolejowym strzeże blisko 2600 funkcjonariuszy SOK.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
11 marca 2024
Drukuj
Pobierz
10 Marca – Międzynarodowy Dzień Mężczyzny

W Straży Ochrony Kolei bezpieczeństwa na obszarze kolejowym Rzeczypospolitej Polskiej  strzeże 2592 funkcjonariuszy SOK. Funkcjonariusze muszą być odważni, kompetentni,  odporni na stres. Każdy z nich codziennie stawia czoła wszystkim przeciwnościom i niebezpieczeństwom, które spotyka na służbie. Służą przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku. Należy pamiętać również o mężczyznach pracujących w Straży Ochrony Kolei, którzy zajmują stanowiska cywilne, jakże ważne dla funkcjonowania formacji. Są pracowici oraz profesjonalni w realizowaniu codziennych obowiązków, każdego dnia swoją pracą wspomagają działania formacji.

Zawód funkcjonariusza Straży Ochrony Kolei jest zawodem szczególnym, co w pełni oddają słowa roty ślubowania: ,,Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków funkcjonariusza Straży Ochrony Kolei, Ślubuję: przestrzegać zasad Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i ustanowionego porządku prawnego, Ślubuję: Chronić życie i zdrowie ludzi oraz mienia na obszarze kolejowym, w pociągach i innych pojazdach kolejowych…”

Sokista to funkcjonariusz państwowy, zatrudniony w umundurowanej i uzbrojonej formacji służącej społeczeństwu, przeznaczonej do zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego na obszarze kolejowym, szlakach, stacjach i dworcach oraz w pociągach i innych pojazdach kolejowych. Specyfika ustawowych zadań wykonywanych przez funkcjonariuszy SOK, związana jest z codziennym narażeniem życia i zdrowia dla dobra innych. Na osobach wykonujących taką służbę spoczywa zatem ogromna odpowiedzialność, dlatego też funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei cieszą się coraz większym zaufaniem wśród społeczeństwa.

Z okazji Dnia Mężczyzn wszystkim Panom składamy najserdeczniejsze życzenia! Dużo zdrowia, radości oraz wszelkiej pomyślności!

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X