10 Marca – Międzynarodowy Dzień Mężczyzny
W Straży Ochrony Kolei bezpieczeństwa na obszarze kolejowym Rzeczypospolitej Polskiej strzeże 2592 funkcjonariuszy SOK. Funkcjonariusze muszą być odważni, kompetentni, odporni na stres. Każdy z nich codziennie stawia czoła wszystkim przeciwnościom i niebezpieczeństwom, które spotyka na służbie. Służą przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku. Należy pamiętać również o mężczyznach pracujących w Straży Ochrony Kolei, którzy zajmują stanowiska cywilne, jakże ważne dla funkcjonowania formacji. Są pracowici oraz profesjonalni w realizowaniu codziennych obowiązków, każdego dnia swoją pracą wspomagają działania formacji.
Zawód funkcjonariusza Straży Ochrony Kolei jest zawodem szczególnym, co w pełni oddają słowa roty ślubowania: ,,Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków funkcjonariusza Straży Ochrony Kolei, Ślubuję: przestrzegać zasad Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i ustanowionego porządku prawnego, Ślubuję: Chronić życie i zdrowie ludzi oraz mienia na obszarze kolejowym, w pociągach i innych pojazdach kolejowych…”
Sokista to funkcjonariusz państwowy, zatrudniony w umundurowanej i uzbrojonej formacji służącej społeczeństwu, przeznaczonej do zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego na obszarze kolejowym, szlakach, stacjach i dworcach oraz w pociągach i innych pojazdach kolejowych. Specyfika ustawowych zadań wykonywanych przez funkcjonariuszy SOK, związana jest z codziennym narażeniem życia i zdrowia dla dobra innych. Na osobach wykonujących taką służbę spoczywa zatem ogromna odpowiedzialność, dlatego też funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei cieszą się coraz większym zaufaniem wśród społeczeństwa.
Z okazji Dnia Mężczyzn wszystkim Panom składamy najserdeczniejsze życzenia! Dużo zdrowia, radości oraz wszelkiej pomyślności!