1 Marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych’’ został ustanowiony 3 lutego 2011 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, jako wyraz hołdu dla niezłomności i patriotyzmu żołnierzy, którzy kontynuowali walkę zbrojną z reżimem komunistycznym. W szeregach Żołnierzy Niezłomnych znajdowała się też grupa funkcjonariuszy przedwojennej Straży Ochrony Kolei.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
1 marca 2025
Drukuj
Pobierz
1 Marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca 2025 roku obchodzimy święto żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia Polski. Żołnierze Wyklęci lub Niezłomni, to ludzie, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polskiej Ludowej, która nazywała ich ,,bandytami reakcyjnego podziemia’’.

Wielu z nich poległo w obronie Ojczyzny z bronią w ręku, inni zostali zamęczeni w więzieniach długotrwałymi przesłuchaniami i torturami. Nieliczni przeżyli czasy PRL-u i doczekali ustawy honorującej ich wieloletnie zasługi w walce z sowieckim okupantem. Wśród ponad 160 tysięcy żołnierzy przez lata wypieranych z kart historii przez współczesną władzę znajdowali się też przedwojenni funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, którzy po przegranej wojnie obronnej 1939 r. wstąpili do Wojska Polskiego lub Armii Krajowej kontynuując walkę zbrojną z okupantem, a po zakończeniu wojny prowadzili działalność konspiracyjną już jako funkcjonariusze Służby Ochrony Kolei, stawiając opór sowietyzacji kraju. 

Przy okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych warto wspomnieć nazwiska niektórych z nich – Wiktor Stryjewski, Zbigniew Paliwoda, Feliks Świątek czy Władysław Krzysztofek.

Cześć i Chwała bohaterom!

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X