1 lipca: Psy służbowe Straży Ochrony Kolei mają dziś swoje święto

Inteligencja, posłuszeństwo, doskonała sprawność fizyczna, opanowanie i wysoka odporność na hałas – to właśnie te cechy najlepiej opisują psy służbowe Straży Ochrony Kolei. W formacji służy 75 owczarków. Dziś, 1 lipca, czworonożni partnerzy funkcjonariuszy SOK mają swoje święto, ponieważ tego dnia w Polsce obchodzony jest Dzień Psa.
Autor tekstu
Straż Ochrony Kolei
Data dodania
1 lipca 2022
Drukuj
Pobierz
1 lipca: Psy służbowe Straży Ochrony Kolei mają dziś swoje święto

Psy służące w Straży Ochrony Kolei sprawdzają się w szczególności w tych miejscach i sytuacjach, w których zawodzą ludzkie zmysły. Właśnie dlatego doskonale radzą sobie w działaniach na specyficznych obszarach, jakimi m.in. są tereny kolejowe. Czworonogi wraz ze swoimi przewodnikami patrolują stacje i szlaki kolejowe, zapobiegając kradzieżom infrastruktury, uczestniczą w pościgach i obezwładnianiu osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa, jak również są gotowe do obrony przewodnika przed atakiem, zagrażającym jego życiu i zdrowiu. Angażowane są również do zabezpieczenia przemieszczających się koleją uczestników imprez masowych. Należy podkreślić, że dla funkcjonariuszy SOK psy służbowe są nieocenionym wsparciem podczas służby – często ich pomoc jest po prostu niezastąpiona. 

Czworonogi Straży Ochrony Kolei najczęściej należą do takich ras jak owczarek niemiecki, owczarek belgijski malinois oraz owczarek holenderski.  

Szkolenie podstawowe, którego celem jest przygotowanie psów oraz ich przewodników do służby odbywa się w Ośrodku Szkolenia Zawodowego SOK oraz Hodowli i Tresury Psów Służbowych w Zbąszyniu. Podczas tego szkolenia, które kończy się egzaminem, psy uczą się m.in. aportowania, posłuszeństwa i pokonywania toru przeszkód – wszystko po to, aby uzyskać niezbędne do służby w formacji umiejętności, takie jak obrona przewodnika czy zatrzymanie niebezpiecznego przestępcy. Nabyte na kursie przez psa umiejętności doskonalone są podczas szkoleń w macierzystych jednostkach czworonogów, a utrzymanie przez psy zdolności do służby sprawdzane jest podczas okresowych atestacji w Ośrodku Szkolenia. 

Dziś – podczas Dnia Psa – zachęcamy do obejrzenia kolejnej wideorelacji SOK, gdzie można zobaczyć, jak wygląda tresura oraz przygotowanie do służby psów służbowych Straży Ochrony Kolei: https://youtu.be/mhEKFQIC34c 

Naszym czworonogom z SOK życzymy przede wszystkim kochających i pełnych pasji przewodników – najlepszych psich przyjaciół. 

***

Dzień Psa, obchodzony w Polsce 1 lipca, został ustanowiony w 2007 roku. Inicjatorem było polskie czasopismo „Przyjaciel Pies”. Te czworonogi mają swoje święto również 26 sierpnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Psa.  

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X