Złodzieje elementów nawierzchni torowej złapani na ,,gorącym uczynku’’ przez funkcjonariuszy SOK

W dniu 12 stycznia 2023 roku funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Katowicach ujęli na ,,gorącym uczynku’’ sprawców kradzieży szyn kolejowych oraz elementów do ich mocowania. Mężczyźni w wieku od 35 do 53 lat, pocięli na metrowe odcinki szyny pochodzące ze stacji towarowej Dąbrowa Górnicza. Mundurowi zabezpieczyli auto z ładunkiem pociętych szyn, sprzęt oraz narzędzia do demontażu i cięcia szyn. Trzem złodziejom grozi teraz aż 5 lat pozbawienia wolności.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
16 stycznia 2023
Drukuj
Pobierz
Złodzieje elementów nawierzchni torowej złapani na ,,gorącym uczynku’’ przez funkcjonariuszy SOK

W czwartek, 12 stycznia br. funkcjonariusze Grupy Operacyjno-Interwencyjnej z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Katowicach podczas zmotoryzowanego patrolu szlaku Okradzionów – Dąbrowa Górnicza Towarowa ujęli na gorącym uczynku trzech sprawców kradzieży szyn kolejowych i śrub do ich mocowania. Wobec mężczyzn zastosowano środki przymusu bezpośredniego.

W momencie ujęcia złodzieje demontowali tory w stacji towarowej Dąbrowa Górnicza palnikiem do cięcia metalu, a pocięte elementy infrastruktury kolejowej próbowali wywieść samochodem osobowym marki Ford Focus. Funkcjonariusze SOK zabezpieczyli 8 pociętych szyn S-49 o długości 1 metra każda i 250 śrub służących do montażu torów kolejowych, a także narzędzia, którymi posługiwali się sprawcy – dwie butle z gazem, palniki do cięcia metalu, klucz hydrauliczny, łom i lewarek.

Ujętych mieszkańców Górnego Śląska wraz z odzyskanym mieniem kolejowym przekazano funkcjonariuszom z Komisariatu Policji w Sławkowie, którzy prowadzą dalsze czynności w sprawie. Mężczyźni w wieku od 35 do 53 lat usłyszeli już zarzuty. Grozi im kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X