„…Chronić życie i zdrowie ludzi oraz mienia na obszarze kolejowym…” – Ślubowanie nowo przyjętych funkcjonariuszy SOK

Kolejni funkcjonariusze zasilili szeregi Straży Ochrony Kolei. Uroczyste ślubowanie odbyło się na terenie Filii Ośrodka Szkolenia Zawodowego SOK w Przemyślu. Dla nowo przyjętych strażników SOK to właśnie teraz zaczyna się wspaniała misja, w trakcie której będą dumnie służyć zapewniając bezpieczeństwo publiczne na obszarze kolejowym Rzeczypospolitej Polskiej. Podczas uroczystego ślubowania, pięcioro funkcjonariuszy zostało wyróżnionych za wyniki osiągnięte w nauce na kursie podstawowym.
Autor tekstu
insp. Piotr Żłobicki
Data dodania
21 grudnia 2023
Drukuj
Pobierz
„…Chronić życie i zdrowie ludzi oraz mienia na obszarze kolejowym…” – Ślubowanie nowo przyjętych funkcjonariuszy SOK

21 grudnia w Filii Ośrodka Szkoleniowego Straży Ochrony Kolei w Przemyślu odbyło się ślubowanie nowo przyjętych funkcjonariuszy. W uroczystej ceremonii udział wzięła m.in. kadra kierownicza Ośrodka Szkolenia Zawodowego SOK, przedstawiciele Komendy Regionalnej SOK w Przemyślu, przedstawiciele komisji egzaminacyjnej oraz zaproszeni goście. Apel rozpoczął się od wprowadzenia pocztu sztandarowego SOK i złożenia meldunku Komendantowi Ośrodka przez kierownika kursu. Błogosławieństwa nowo przyjętym strażnikom kolejowym udzielił Kapelan Wojskowy ks. prał. mjr Włodzimierz Skoczeń.

Nowo przyjęci funkcjonariusze złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar, które przyjął Komendant Ośrodka Szkolenia Zawodowego SOK oraz Hodowli i Tresury Psów Służbowych w Zbąszyniu Krzysztof Piskorski – ,,Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków funkcjonariusza Straży Ochrony Kolei, Ślubuję: przestrzegać zasad Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i ustanowionego porządku prawnego, Ślubuję: Chronić życie i zdrowie ludzi oraz mienia na obszarze kolejowym, w pociągach i innych pojazdach kolejowych, Ślubuję: ofiarnie i sumiennie wykonywać powierzone mi zadania służbowe, przestrzegać dyscypliny służbowej, strzec dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej. Tak mi dopomóż Bóg’’

Funkcjonariusze SOK musieli wcześniej sprostać wymogom stawianym kandydatom do służby i przejść wszystkie etapy postępowania kwalifikacyjnego oraz pozytywnie zaliczyć końcowe egzaminy  odnośnie wiedzy teoretycznej z przepisów regulujących działalność SOK i praktycznej, a także z zakresu taktyk i technik interwencji. Doskonalili także swoje umiejętności strzeleckie. W trzymiesięcznym szkoleniu wzięło udział 26 osób, w tym 7 funkcjonariuszek SOK i 19 funkcjonariuszy SOK. Służbę pełnić będą w Komendach Regionalnych Straży Ochrony Kolei w Warszawie, Lublinie, Opolu, Bydgoszczy, Katowicach, i we Wrocławiu oraz w Posterunkach Straży Ochrony Kolei w Chełmie, Gdyni, Legnicy, Świnoujściu, Nysie, Dęblinie, Tarnowskich Górach, Tczewie, Grudziądzu, Czechowicach-Dziedzicach, Włoszczowej, Tłuszczu, Pilawie, Nasielsku i Kępnie.  

Tradycyjnie w trakcie uroczystej zbiórki, Komendant Ośrodka Szkolenia SOK Krzysztof Piskorski wyróżnił pięcioro funkcjonariuszy, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce na kursie podstawowym. Wśród nich znaleźli się strażnik Malwina Sałamun z Posterunku SOK w Nysie, strażnik Paweł Baranowski z Posterunku SOK w Gdyni, strażnik Marek Kamiński z Posterunku SOK w Pilawie, strażnik Kamil Gazdowicz z Posterunku SOK w Legnicy i strażnik Seweryn Zalewski z Posterunku SOK w Nasielsku.

Było to szóste przyjęcie nowych mundurowych w 2023 roku. Przypominamy, że kandydaci ubiegający się o przyjęcie do służby w Straży Ochrony Kolei muszą przejść kilka etapów postępowania kwalifikacyjnego, które obejmuje m.in. rozmowę kwalifikacyjną, test psychologiczny i komisję lekarską. Szczegóły dotyczące naboru do służby w SOK znajduje się tutaj: http://www.kgsok.pl/praca-w-sok/nabor-do-sluzby/

Nowo przyjętym i wyróżnionym jeszcze raz gratulujemy i serdecznie witamy w szeregach naszej formacji.

Udostępnij na Facebook
Udostępnij na X